چکیده کتاب میکرومستری متشر شده توسط کافه کتاب

میکرومستری

یاد بگیرید چگونه بر هر مهارتی مسلط شوید. هیچگاه شده که بخواهید ویولون یا باله یاد بگیرید؟یا چگونه یک روزنامه نویس خوب باشید؟ وقتی بحث یاد گرفتن یک مهارت جدید یا یک عادت جدید میشود،ب یشتر ما به خاطر تلاش زیاد و زمانی که این کار ها نیاز دارد منصرف میشویم. اینجاست که چکیده کتاب میکرومستری کافه کتاب میتواند به ما کمک کند. چکیده کتاب میکرومستری تلاش میکند تا بی انگیزگی که معمولا مانع اصلی موفقیت است را از بین ببرد. میکرومستری با تقسیم یک هدف به گام های کوچک تر و رسیدن به این گام های کوچک تر به شما کمک میکند تا قبل از انجام مراحل دیگر،ابتدا روی یک مهارت تمرکز کنید.حس خوب انجام دادن هر مرحله، تا زمانی که هدف اصلی و بزرگ خود را به دست اورید،شما را تشویق میکند. همراه کافه کتاب باشید.

رابرت تويگر نویسنده کتاب میکرومستری ، شش قدم آسان برای شروع میکرومستری برای شما مطرح میکند تا بتوانید آن را روی هر هدف و مهارتی پیاده کنید.همچنین مثال های دقیقی وجود دارند که به شما نشان دهد دقیقا چگونه میتوانید آن را در زندگی خود اجرا کنید.

در این چکیده کتاب شما خواهید آموخت:

شش قدم در مسیر میکرومستری

چرا میکرومستری برای مغز ما مفید است

سد راب پت چیست

میکرومستری به شما و مغزتان کمک میکند تا به یک وضعیت عالی برسید.

از زمانی که اولین انسان ها روی زمین پا گذاشتند،یادگیری یکی از ارکان مهم زنده ماندن بوده است.هر نسل باید یاد بگیرد که چگونه زنده بماند.کودکان از والدینی یاد میگیرند که خودشان از والدینشان آموخته اند و این چرخه ادامه دارد.در ماجرای زندگی و همه‌ی چالش‌هایی که در مسیر ما قرار میگیرد،ما باید در قدم اول به مغزمان آموزش دهیم که چگونه یاد بگیرد.

میکرومستری یک ورزش ذهنی است.مغز‌ ما مدام در حال تغییر است و اگر ما از طریق یادگیری چیز های جدید به مغزمان ورزش ندهیم،مغزمان نمیتواند ارتباطات نورونی جدیدی بسازد ،ارتباطاتی که به ما کمک میکنند تا کار ها را انجام دهیم.در واقع اگر ما سیستم های نورونی‌مان به علت فعالیت نکردن ضعیف شوند،ممکن است روش انجام بعضی از کار‌ها را فراموش کنیم.

در نظر بیاورید،وقتی که شما شماره تلفنی که همیشه به خاطر داشتید را فراموش میکنید،ارتباطات نورونی که این اطلاعات را به حافظه‌ی شما متصل میکرد،چار تخریب شده اند.احتمالا این اتفاق به خاطر این است که دیگر با آن شماره به طور مرتب تماس نمیگیرید.

از آنجایی که میکرومستری روی یادگیری سریع کارهای کوچکتر تمرکز میکند،راه بسیار خوبی برای تمرین مرتب مغز شماست که آن را تحریک به رشد میکند.

همچنین میکرومستری به شما کمک میکند تا یک زندگی چند بعدی داشته باشید،یعنی در زندگیتان دائما مهارت‌های جدید بیاموزید که بسیار عالی است زیرا سبک زندگی چند بعدی موجب پیشرفت نورولوژیکی مغز میشود.اگر ما زندگیمان را روی حالت اتوماتیک بگذاریم و دیگر خودمان رو با محرک های مختلف ذهنی به چالش نکشیم،توانایی‌های ادراکی ما به مرور زمان کاهش می‌یابد و منجر به پیری میشود.

هنگامی که میکرومستری را به کار بگیریم،مغز ما به غذای جدیدی دسترسی پیدا میکند و سیستم چند حسی ما آن را در شکل مناسبی نگه میدارد.

بسیاری از نورون‌های مغز چند حسی هستند،یعنی در یک لحظه با حس های زیادی مانند بویایی،شنوایی و چشایی مواجه هستند.هرچه حس بیشتری به کار‌ گرفته شود،ارتباطات نورونی قوی تر خواهند شد و مغز بهتر یاد میگیرد.

برای مثال،برای آمادگی در امتحان تاریخ،اگر یک ویدیو‌ی مرتبط با موضوع نگاه کنید احتمالا درس را بهتر به خاطر می‌آورید،اما درصورتی که دوباره کتاب را بخوانید اینگونه نیست.علت آن این است که ویدیو،محرک هر دو حس بینایی و شنوایی شما است و به مغزتان کمک میکند تا ارتباطات نورونی قوی تری بسازد.

حالا که دانش پشت میکرومستری را میدانیم،بیایید به چگونگی کارکرد آن هم نگاهی بیاندازیم.

«انسان ها حیواناتی هستند که یاد میگیرند»

 

میکرومستری شامل شش جزء است.سه جزء اول شامل ‌ترفند ورود،سد راب پت و حمایت پشت صحنه است.

اولا،هر میکرومستری شامل یک ترفند ورود است که شامل یک طرح حیله‌گرانه است که سرعت شما را افزایش میدهد و سریعا نتیجه بخش است. قرار دادن چند سنگ روی یکدیگر را تصور کنید.ترفند حیله‌گرانه‌ی این کار این است که سنگ‌هایی را پیدا کنید که سه ناهمواری در فاصله‌ی نزدیک به یکدیگر دارند و در عین حال مثلثی شکل باشند.این سه ناهمواری کمک میکنند که سنگ بالایی بر روی سنگ پایینی به راحتی سر جای خودش قرار بگیرد.

دوما،میکرومستری یک سد راب پت دارد که زمانی که دو مهارت مورد نیاز با یکدیگر تضاد و ناسازگاری دارند،وارد عمل میشود.نام این جزء از بازی می‌آید که در آن همزمان شکمتان را میمالید و سرتان را نوازش میکنید.اگر این کار را امتحان کنید،متوجه میشوید که در تلاش اول کار سختی است،از این رو سد نامیده میشود.

اگر با مثال سنگ ها ادامه دهیم،دو مهارتی که نیاز دارید،قراردادن سنگ ها روی یکدیگر است به طوری که حواستان به شکل برج سنگیتان باشد.تصور کنید پنج سنگ با شکل مناسب پیدا کرده اید اما ناگهان متوجه میشوید که سنگ سوم ناهواری‌های کوچک مورد نیاز را ندارد تا سنگ بالایی را روی خودش نگه دارد.

برای مقابله با این سد لازم است که جداگانه روی هر هدف تمرکز کنید، و درنهایت، انجام همزمان آنها برای شما آسان تر خواهد شد.

سومین جزء در میکرومستری حمایت پشت صحنه است که موانع را از سر راهتان پاک میکند.از خودتان بپرسید:چه چیزی به من کمک میکند تا موفق شوم؟آیا من وسایل لازم برای یادگیری این مهارت یا کار را دارم؟زمان آن را دارم؟چگونه میتوانم برای انجام آن زمان خالی پیدا کنم؟

برای فهم بهتر بیایید به نقاشی کردن فکر کنیم،تصور کنید شما میخواهید دایره‌هایی با تکنیک مخصوص ژاپنی با یک یا حداکثر دو ضربه‌‌ی خودکار بکشید.چیزی که به شما کمک میکند تا به این هدف برسید،یک خودکار عالی است که هنگام استفاده از آن حس خوبی دارید.

این ها،۳‌جزء از اجزای میکرومستری بودند.در ادامه،به بقیه‌ی آنها میپردازیم.

سه جزء دیگر میکرومستری،پاداش،قابل تکرار بودن و آزمایش است.

آیا تابحال تنها برای آن که عادت نصفه و نیمه رها کردن کار ها را کنار بگذارید،خواسته اید که یک مهارت هیجان انگیز و تأثیرگذار بیاموزید؟

تجربه هایی از این دست به شما نشان میدهد که چرا باید یک پاداش وجود داشته باشد که شما را به ادامه‌ی کار تشویق کند.اگر شما احساس کنید که در انجام کاری خوب هستید،این احساس موفقیت به شما انگیزه میدهد تا این کار را ادامه دهید.

کلید این کار این است که مطمئن شوید هدف شما قابل دسترس و بدون ابهام است.به همین علت است که اگر شما ابتدا در املت پختن استاد شوید،بهتر از آن است که در ابتدا بخواهید همه چیز را ‌برای سرآشپز شدن بیاموزید.وقتی که شما یاد بگیرید که یک املت خوب بپزید،این حس موفقیت شما را تشویق میکند تا به یادگیری ادامه دهید.

جزء دیگر میکرومستری،قابل تکرار بودن است.اگر شما بتوانید یک میکرومستری را بارها و بارها تکرار کنید،با هر بار تکرار، پیشرفت خود را میبینید که باعث افزایش اعتماد به نفس شما میشود.

نویسنده برای ارتقای مهارت نقاشی‌اش تصمیم گرفت که هر فنجان قهوه‌ای که در کافه سفارش میدهد را نقاشی کند.ای کار یک تمرین ساده بود که هر بار میتوانست آن را به آسانی تمرین کند.او خودش را موظف کرد که هر بار یک فنجان و نعلبکی را بکشد و حتی اگر عجله داشت تنها یک طراحی سریع از آن بکند و هر بار با هر تکرار کردن این کار،اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورد.

ششمین و آخرین قدم از میکرومستری،آزمایش کردن است.آزمایش کردن به شما اجازه میدهد تا با مهارتی که سعی در یادگیری آن دارید بازی کنید،که این کار از خسته کننده شدن این پروسه جلوگیری میکند.همچنین این کار،کنجکاوی شما را افزایش میدهد که موجب تشنگی شما برای دستیابی به دانش بیشتر در مورد موضوع میشود.

کار دیگری که نویسنده میخواست میکرومستر کند،حرکت جی بود،این حرکت در ورزش قایقرانی در عقب قایق انجام میشود تا به هدایت آن کمک کند.او در ابتدا سعی کرد که آن را از روی دستورالعملی از یک کتاب بیاموزد،اما فایده‌ای نداشت.اما بعدا یک فرد حرفه‌ای به او یک توصیه‌ی مهم کرد:حرکات دیگری را امتحان کن.

با این تشویق،نویسنده به خودش اجازه داد که حرکات دیگر را تمرین کند،مانند حرکات ال و سی.او پیشرفت کافی داشت تا به حرکت جی برگردد.

حالا که ساختار میکرومستری را آموخته‌ایم،بیایید ببینیم چگونه باید از آن استفاده کنیم.

برای انجام میکرومستری در ورزش موج سواری،شما به هر  شش جزء نیاز دارید.

تا به حال راجع به یادگیری موج سواری فکر کرده اید؟اینجا مرور میکنیم که چگونه میتوانید این ورزش را میکرومستر کنید.

اولا،ترفند ورود در رابطه با موج سواری این است که از حالت خوابیده به حالت ایستاده بپرید.که باید به شکم بخوابید و بعد بلافاصله بپرید و روی پاهایتان بایستید.

وقتی دراز کشیده‌اید کمرتان را خم کنید به گونه ای که شکمتان همچنان روی زمین باشد سپس بپرید و روی تخته‌ی موج سواری بایستید.مطمئن شوید که پای جلویی شما زیر شانه‌تان قرار دارد و رو به جلو نگاه میکنید اما بدنتان ۴۵ درجه به راست یا چپ خم شده است.بعد از چند بار تلاش میتوانید این کار را روی سطحی انجام دهید که ثبات کمتری دارد،مثل تخت.

دوما،سد راب پت در رابطه با موج سواری اینگونه است که باید تلاش کنید که نیروی اهرمی تخته در آب به سمت جلو باشد و در عین حال بدنتان را مستقیم نگه دارید.اگر خیلی زود بپرید موجب میشود که تعادلتان را در آب از دست بدهید و اگر این کار را خیلی دیر انجام دهید،کنترل تخته را از دست خواهید داد.راه حل آن این است که هر دو مهارت را تمرین کنید،بالاخره در هردو‌ی آنها موفق میشوید.

سوم،حمایت پشت صحنه است.شما برای میکرومستر کردن موج سواری،به  لوازم مناسب نیاز دارید،اگر علاقه‌ای به آب سرد ندارید،باید یک لباس شنای کاملا پوشیده تهیه کنید.درصورتی که مطمئن باشید که  گرم و راحت میمانید،مدت زمان بیشتری در آب میمانید.

چهارم،پاداش شما،سفرهای فوق‌العاده‌ای است که به آنها میروید.موج سواری در همه‌جای دنیا در کشور های مختلفی انجام میشود،از آنگولا گرفته تا نروژ.این کار روزمرگی شما را از بین میبرد و شما را تشنه‌ی سفر سواحل جدید و هیجان انگیز میکند.

پنجم،هنگامی که میفهمید موج سواری چقدر معتاد کننده است،تکرار آسان است.برای این که تکرار کردن آن را لذت بخش تر کنید،تعدادی از دوستانتان را به این کار دعوت کنید.تا زمانی که به این کار ادامه میدهید،مهم نیست که چه مدت زمانی،چه کوتاه چه بلند،آن را تکرار میکنید.

در نهایت در حین موج سواری چند آزمایش کنید.زمانی که اولین بار موج سواری کردند،دو نوع متفاوت از آن ظهور کرد:موج سواری فول بادی  که قبلا درباره‌ی آن صحبت کردیم که در آن از پوزیشن خوابیده به پوزیشن ایستاده میپریم و موج سواری پارویی  در حالت ایستاده روی بورد پارو میزنیم.

هیچ راه اصلی برای موج سواری وجود ندارد،پس چرا هر‌دوی آنها را امتحان نکنیم؟

با چکیده کتاب میکرومستری از سایت کافه کتاب موج سواری کنید

میکرومستری پختن نان آرتیزان را با سه ترفند ورود،امتحان کنید.

اگر حوصله‌ی یادگیری موج سواری را ندارید یا این که به ساحل دسترسی ندارید،پس چرا پخت نان آرتیزان را امتحان نکنید؟برای این که متوجه شوید چقدر ترفند‌های ورود برای شروع میکرومستری مفید هستند،سه مثال برای پخت نان برای شما آورده شده است.

ترفند ورود اول این است که یک روز کامل را به پختن نان اختصاص دهید.پختن نان پروسه‌ی زمان بری است و کمبود وقت،نان شما را خراب میکند.بنابراین باید مطمئن شوید زمان کافی نه تنها برای پختن نان،بلکه برای تهیه‌ی خمیر آن را هم دارید.اگر هریک از مراحل را حذف کنید،نتایج کار شما خوب نخواهند بود.

ترفند ورود دوم این است که خمیر را خیس نگه دارید.برای مقابله با چسبندگی خمیر،بسیاری از افراد به دستشان،میزکار و خود خمیر آرد میزنند که کار اشتباهی است و باعث میشود خمیرتان سنگین تر شود و پختن آن سخت تر شود،در عوض باید کمی روغن زیتون به میزکار و به دستتان بزنید که هم چسبندگی را از بین میبرد و هم خمیر را سبک تر میکند.

ترفند ورود سوم،استفاده از آرد خوب،مخمر خشک و آب ولرم است.برای مثال میتوانید از آرد ارگانیک بسیار قوی کانادایی استفاده کنید و آن را به طور مساوی با آرد معمولی قاطی کنید.

کنترل کردن مخمر خشک بسیار آسان تر از کنترل مخمر تر است و بنابراین برای مبتدیان آسان تر است.زمانی که همه‌ی مواد را به هم اضافه کردید،خمیر باید حدود ده دقیقه استراحت کند و در این ده دقیقه باید آن را ورز دهید.

برای این که چک کنید که خمیر به خوبی استراحت کرده است،تکه‌ای از آن را جدا کنید.اگر تا نقطه‌ای کش می‌آید که تقریبا شفاف میشود،آماده‌ی مراحل بعدی است که آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای کنترل زمان و دما،پخت نان نیاز به وسایل لازم،تست کردن،تکرار و آزمایش دارد.

بعد از ترفند ورود،پنج مرحله‌ی دیگر برای میکرومستری در پخت نان نیاز داریم.

قدم بعدی،سد راب پت است که شامل حفظ تعادل بین دما و زمان پخت است که درنتیجه قبل از پختن،نان در اثر وجود مخمر پف میکند.

متعادل بودن دما بسیار مهم است زیرا اگر مخمر در دمای بیش از ۴۰ درجه‌ی سانتیگراد قرار بگیرد،میمیرد.از یک طرف،اگر نان در دمای بیشتری قرار بگیرد خوشمزه‌تر خواهد شد و از طرف دیگر در دمای کمتر،خمیر میتواند در مدت بیشتری پخته شود.

برای متعادل کردن زمان و دما،فر خود را ۵۰ درجه گرم کنید اما درست قبل از قرار دادن خمیر در فر،آن را خاموش کنید.در این صورت هم خمیر و هم ظرفی که خمیر در داخل آن قرار دارد،گرمای محیط را جذب میکنند و خمیر به دمای مطلوب ۳۰ درجه میرسد.زمانی که انگشتتان را در خمیر فرو میکنید و جای انگشتتان در خمیر باقی میماند و آهسته به حالت قبل باز میگردد،مرحله‌ی گرم کردن انجام شده است.

سپس نوبت ورز دادن است که این کار را به مدت ده دقیقه قبل از دوباره گرم کردن خمیر انجام میدهید.با انجام این کار‌ها نان شما باید از ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصد پهن تر شود.

جزء سوم در میکرومستری پخت نان،حمایت پشت صحنه است.بنابراین علاوه بر آرد خوب،به وسایل مناسب نیز نیاز خواهید داشت،شامل ابزار‌های اندازه گیری و سطحی که روی آن خمیر را ورز دهید.از چیزی استفاده کنید که استفاده از آن راحت تر است اما کیفیت را قربانی نکنید.

قدم چهارم،پاداش در لحظه است،که در این مورد بو و طعم نان تازه پخته شده است.ما نان تازه را به نان خشک شده ای که از مغازه‌ها میخریم،نه؟

گام بعدی،تکرار است که ما در مورد پخت نان،میتوانیم آن را به یک روتین هفتگی تبدیل کنیم.برای اطمینان از این که هیچ هفته‌ای را برای پخت نان از دست نمیدهید،کابینت های خود را با وسایل مورد نیاز پخت نان پر کنید.

گام آخر،آزمایش است که پخت نان قطعا به ما این اجازه را میدهد که به انواع مختلف هر ماده‌ی اولیه فکر کنیم و مواد مختلفی که میتوانیم به نان اضافه کنیم را امتحان کنیم.میتوانید آزمایش کردن را روی زمان گرم کردن،آرد‌های مختلف‌ یا حتی اضافه کردن زیتون به آن امتحان کنید.

حالا که گام های ابتدایی میکرومستری را میدانید،میتوانید هر مهارتی را امتحان کنید،موج سواری،پختن نان یا هر چیز دیگری.

خلاصه‌ی نهایی

یادگیری چیز‌های جدید میتواند گاهی اوقات غافلگیر کننده باشد یا ما را از ادامه‌ی آن کار منصرف کند.به همین علت،بهتر است ابتدا سریعا مهارت‌های کوچکتر را بیاموزید و به تدریج به سمت حرفه‌ای شدن در آن مهارت بروید،که به این روش میکرومستری میگوییم.میکرومستری شامل شش جزء است:ترفند ورود،سد راب پت،حمایت پشت صحنه،پاداش آنی،تکرار و آزمایش.

زمانبندی و برنامه ریزی با چکیده کتاب میکرومستری در کافه کتاب

توصیه‌ی کارآمد:

دایره‌های عالی بکشید! برای این که در نقاشی کشیدن حرفه‌ای شوید،ابتدا باید دایره کشیدن را میکرومستر کنید.زمان و دقتتان را هماهنگ کنید تا وقتی که بتوانید دایره‌های بی نقص بکشید.یک خودکار خوب بردارید و تمرین کنید تا زمانی که این کار را به خوبی انجام دهید.سپس میتوانید شروع به اضافه کردن جزئیات به دایره‌ها کنید و طراحی‌های دایره‌ای انجام دهید. در ضمن، فراموش نکنید که تجربه خودتان از انجام این تمرین و همچنین نظرات خود راجع به این چکیده کتاب را با ایمیل کافه کتاب به نشانی remember@cfbk.ir در میان بگذارید.

درباره‌ی باریستا

باریستا قدیمی ترین و اولین ادمین کافه کتابه. عاشق کتاب، مترجم، نویسنده و پر ذوق. در حال حاضر داره وبسایت کافه کتاب رو هم مدیریت میکنه و تمام تلاشش اینه که بهترین چکیده ها برای کافه کتابی ها گزینش بشن.

همچنین ببینید

خلاصه کتاب با چرا شروع کن از سایمون سینک در کافه کتاب

با چرا شروع کنید

درباره کتاب تابه حال از خود پرسیده اید که چرا بعضی از شرکت ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *