خانه / داستان کافه کتاب
اولین پیام کافه کتاب ، مرجع خلاصه کتاب رایگان در تلگرام

داستان کافه کتاب

از کجا شروع شد

برای اینکه برسیم به اینجا که چی شد کافه کتاب به مجموعه ای تحت عنوان مرجع خلاصه کتاب رایگان تبدیل شد، یکم برگردیم عقب و از اول شروع کنیم.

شنبه، چهارم مهر ماه ۱۳۹۴، مدتی بود که تلگرام آپدیت جدیدی داده و کانال تلگرام رو به امکانات خودش اضافه کرده بود. در یکی از کلاس های دانشگاه که تنها نشسته بودم، تصمیم گرفتم این امکان جدید رو بررسی کنم. یه کانال ساختم فقط برای اینکه ببینم این کانال چیه! اسمش رو گذاشتم «کافه کتاب». چند تا پست مرتبط با استفاده از معلومات خودم گذاشتم و درنهایت گوشی رو کنار گذاشتم.

فردای اون روز وقتی دوباره به کافه کتاب تازه متولد شده سر زدم، ۲۱ عضو داشت. برام خیلی عجیب بود، هم تعجب کردم هم خوشم اومد، به نوعی مهر کانال تلگرامی به دلم نشست. به پست گذاشتن ادامه دادم و اعضا هم با یه سرعت اندک ولی پیوسته ای اضافه میشدن، بدون هیچ تبلیغات یا تبادل پستی. مدتی بعد برادر و مادرم هم بعنوان ادمین فعالیت کردند، شاید همین باعث شد که ازون ببعد کافه کتاب برامون شد خانواده کافه کتاب و تمامی اعضا هم جزوی از خانواده.

ما و کافه کتاب

چند سال به همین منوال گذشت و پست هایی که ادمین ها با عشق گذاشتن و حمایتی که اعضای خانواده کردن باعث شد تا به یه خانواده ۵۰۰۰ نفری تبدیل بشیم. کار خانواده فقط این نیست که در فضای مجازی افراد رو با کتاب و کتابخونی آشتی بدیم، تو این سال ها کافه کتاب ۵ کتابخونه تو مناطق محروم رو تجهیز کرد و بسیاری کارهای دیگه همین خانواده بزرگ با کمک همدیگه انجام دادن.

با هم در کافه کتاب چه خواهیم کرد؟

مدت ها به این فکر میکردیم که خانواده کافه کتاب میتونه کارای خیلی بزرگی انجام بده، وبسایت ، اپلیکشن اون ، و تمام چکیده کتاب های فارسی اون بصورت متنی و صوتی اوج این تلاش هاست. در فاز اول این تلاش، هدفمون اینه خلاصه ای از بهترین کتاب های غیرداستانی دنیا که اکثرا حتی به زبان فارسی ترجمه هم نشدن بصورت نوشتاری و صوتی ارائه کنیم. اینطوری خیلیا که حوصله و فرصت خوندن کتابای حجیم رو ندارن در کمترین زمان مغز مطالب رو دریافت میکنن، خیلیا بهشون کمک میشه کتابایی رو پیدا کنن که ارزش وقتشون رو داشته باشه و در نهایت هم خانواده کافه کتاب با حمایت کل خانواده میتونه فعالیت های زیادی در جهت ترجمه و نشر کتاب ها انجام بده.

 

به امید روزی که این خانواده میلیونی بشه!